Sveikatos psichologija (anglų k. - Health Psychology)
Institucijos, teikiančios šią programą
Programos panašiais pavadinimais
Programos teikiančios tas pačias kvalifikacijas
Aprašymo santrauka
Bendras apibūdinimas:
Studijų programos tikslas (-ai):
Parengti kompetentingus psichologijos bakalaurus, pasižyminčius
moksliniu įžvalgumu ir poreikiu tobulėti, turinčius tvirtus mokslinių psichologijos žinių pagrindus ir gebančius juos profesionaliai taikyti asmens bei visuomenės sveikatos ir gerovės srityje, pasiruošusius tęsti studijas magistrantūroje.
Studijų rezultatai:
Baigę studijas studentai:
1. Žino, supranta ir geba kritiškai vertinti pagrindines psichologijos mokslo teorijas, psichologo veiklos kryptis bei kompetencijas ir supranta jų taikymo galimybes įvairiuose kontekstuose.
2. Geba įvertinti biologinių veiksnių svarbą paaiškinant psichikos procesus ir žmogaus elgesį bei atsižvelgti į šias sąsajas numatant tinkamas profesinės veiklos priemones ir metodus.
3. Geba integruoti įvairių mokslų idėjas su psichologijos mokslo idėjomis, supranta psichologijos mokslo vaidmenį kitų sveikatos mokslų kontekste
4. Žino mokslinių tyrimų metodologijos pagrindus ir svarbiausius duomenų analizės metodus bei geba juos taikyti.
5. Geba apibrėžti mokslinio tyrimo objektą, formuluoti ir teoriškai pagrįsti mokslinio tyrimo problemą.
6. Geba sudaryti mokslinio tyrimo dizainą, atlikti tyrimą, išanalizuoti ir apibendrinti duomenis, suformuluoti išvadas ir jas pateikti mokslinei bendruomenei bei visuomenei.
7. Geba parinkti ir prižiūrimas profesionalaus psichologo taikyti psichologinio įvertinimo metodus bei procedūras asmeniui, grupei arba organizacijai įvertinti.
8. Geba, prižiūrimas profesionalaus psichologo, parengti ir taikyti tinkamus psichologinės intervencijos būdus asmeniui, grupei arba organizacijai bei įvertinti pasiektus rezultatus.
9. Geba savo kompetencijų ribose parengti ir taikyti edukacines bei prevencines psichologines priemones ir programas.
10. Geba laikytis profesinės psichologo etikos reikalavimų ir principų.
11. Geba taikyti psichologo profesines kompetencijas atsižvelgdamas į sveikatos priežiūros sistemos poreikius, lūkesčius ir specifiką.
12. Geba pristatyti visuomenei ir specialistams psichologo profesiją, psichologijos mokslo pasiekimus ir tyrimų rezultatus.
13. Geba bendradarbiauti tarpdisciplininėje ar tarpkultūrinėje komandoje su kolegomis ir klientais bei imtis lyderystės su profesine veikla susijusiose srityse.
14. Geba savarankiškai tobulinti ir atnaujinti psichologui aktualias humanitarines, socialines ir biomedicinines kompetencijas.
15. Geba pasirinkti studijų ir profesinės veiklos kryptį bei planuoti savo karjerą.
Mokymo ir mokymosi veiklos:
1. Įprastos mokymo(si) veiklos (paskaitos, seminarai, konsultacijos praktiniai ir tutoriniai užsiėmimai, kt.);
2. Individualios užduotys ir darbas su grupe (simuliacijos, kūrybinės užduotys, diskusijos, kt.);
3. Stebėjimo ir savistabos veiklos (refleksijų rengimas, praktikos dienoraščių rengimas, video medžiagos analizė, praktinių situacijų modeliavimas, kt.);
4. Kritinės analizės ir vertinimo veiklos (problemų sprendimas, atvejų analizė, informacijos ir dokumentų paieška ir analizė, kt.);
5. Tyrinėjimas ir eksperimentavimas (kokybinių ir kiekybinių tyrimų atlikimas, eksperimentai, kt.);
6. Tarpasmeninių gebėjimų ugdymo veiklos (vaidmenų žaidimai, patyriminės užduotys, kt.).
Studijų rezultatų vertinimo būdai:
Egzaminas žodžiu, egzaminas raštu, testavimas, individualios užduoties parengimas, grupinės užduoties parengimas, atvejo analizė, esė, pristatymas grupėje, praktikos dienoraštis, praktikos vadovo atsiliepimas, kursinio ir baigiamojo darbų parengimas ir gynimas.
Sandara:
Studijų dalykai (moduliai), praktika:
Bendrojo universitetinio lavinimo dalykai: įvadas į sveikatos psichologijos studijas, humanitarinių ir socialinių mokslų pagrindai, pirmoji medicininė pagalba, profesinė kalba, statistikos pagrindai.
Studijų programos pagrindų dalykai: bendroji psichologija ir psichologo praktika, psichologijos istorija, bendravimo psichologija ir iškalbos menas, psichofiziologija ir biologiniai elgsenos pagrindai, mokslinės metodologijos įvadas, raidos psichologija, kognityvioji psichologija, eksperimentinės psichologijos pagrindai, socialinė psichologija, klinikinė psichologija, psichiatrija, kursinis darbas (mokslinio tyrimo planavimas ir vykdymas), sveikatos priežiūros sistema, politika ir valdymas.
Specialaus lavinimo dalykai: asmenybės psichologija, šeimos ir tėvystės psichologija, profesinė psichologo etika ir teisė, sveikatos psichologija ir komandinis darbas, grupių psichologija, ugdymo psichologija ir praktika, darbo ir organizacijų psichologija, psichologinis įvertinimas ir praktika, psichologinis konsultavimas ir praktika, traumų ir krizių psichologija, akademinis raštingumas, duomenų analizės metodai, psichologinių tyrimų metodologija ir statistika, sveikatos psichologijos mokslinių tyrimų metodologija, psichikos sveikatos politika, stebimoji praktika, pasirenkamieji dalykai, bakalauro baigiamasis darbas.
Specializacijos:
-
Studento pasirinkimai:
Studentui suteikiama galimybė rinktis kursinių darbų, bakalauro baigiamojo darbo temas bei praktikos atlikimo vietas; taip pat – pasirenkamuosius studijų dalykus.
Pasirenkamųjų dalykų pavyzdžiai: užsienio kalbos (prancūzų, vokiečių klb.), menas ir sveikata, medijos ir sveikata, fizinis aktyvumas ir sveikata, pozityvioji psichologija, bioetika, kūrybiškumo psichologija, asmeninės karjeros valdymas, kompiuterių ir stalo žaidimų psichologija, šiuolaikinės psichologijos tendencijos, priklausomybių psichologija, negalios psichologija, tarpkultūrinė psichologija, mityba ir sveikata, seksualumo pagrindai, socialinis darbas sveikatos priežiūros sistemoje.
Studijų programos skiriamieji bruožai:
Kompetentingi psichologijos bakalaurai, turintys įvairiapusį ir į praktiką orientuotą išsilavinimą, rengiami didžiausiame Lietuvoje sveikatos ir gyvybės mokslų specialistus ruošiančiame universitete.
Profesinės veiklos ir tolesnių studijų galimybės:
Profesinės veiklos galimybės:
Baigusiems Sveikatos psichologijos studijų programą suteikiama
(valstybės reglamentuojama) socialinių mokslų bakalauro profesinė kvalifikacija. Diplomo turėtojas, vadovaujantis Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. liepos 24 d. nutarimu Nr. 764 (TAR, 2019-07-25, Nr. 12291), įgyja VI lygio kvalifikaciją.
Sveikatos psichologijos pirmosios pakopos studijų programos absolventai gali dirbti kvalifikuoto psichologo asistento pareigose, prižiūrimi profesionalaus psichologo, įvairiose įstaigose: pirminio sveikatos priežiūros lygio institucijose, specializuotose klinikose, reabilitacijos, visuomenės sveikatos, psichikos sveikatos centruose, ugdymo, socialinės globos ir rūpybos bei kitose institucijose, kur teikiamos sveikatos ar ugdymo paslaugos.
Tolesnių studijų galimybės:
Baigę studijas ir įgiję socialinių mokslų bakalauro kvalifikacinį laipsnį, absolventai gali tęsti studijas įvairiose psichologijos (pvz., Klinikinės sveikatos psichologijos, Sveikatos psichologijos, Organizacinės psichologijos) ir kitų socialinių mokslų magistro studijų programose.