Contact Us Pastebėjote neatitikimą Share Forumas Įeiti Žinynas

Įtraukti palyginimui

Gyvūnų gerovė (anglų k. - Animal Welfare)

Studijų krypties grupė

Veterinarijos mokslai

Studijų kryptis

Veterinarija

Švietimo sritis

Veterinarija

Švietimo posritis

Veterinarija

Studijų rūšis

Universitetinės studijos

Studijų programos tipas

Profesinės studijos

Studijų pakopa

Profesinės studijos (rezidentūros)

Programos vykdymo kalba

lietuvių

Suteikiamas kvalifikacinis laipsnis ir (arba) kvalifikacija

Veterinarijos gydytojas gyvūnų gerovės specialistas

Kvalifikacinio laipsnio ypatumai

Nėra duomenų

Diplomo (pažymėjimo) blanko pavadinimas ir kodas

Rezidentūros pažymėjimas, 8325

Būtinas minimalus išsilavinimas

Aukštasis universitetinis išsilavinimas

Studijų apimtis kreditais ir forma (trukmė metais)

132
Nuolatinė, 2, Metais

Akreditavusi institucija

Studijų kokybės vertinimo centras

Akreditavimo įsakymas

SV6-59

Akreditavimo vertinimo išvados

Nėra duomenų

Valstybinis kodas

7330HX017

Kodas pagal Tarptautinę standartizuotą švietimo klasifikaciją (ISCED)

7580841

Finansinės grupės kodas

Nėra duomenų

Aprašymo santraukos parengimo arba atnaujinimo data

2021-07-27
Daugiau apie programą

Institucijos, teikiančios šią programą

Programos panašiais pavadinimais

Programos teikiančios tas pačias kvalifikacijas

Aprašymo santrauka

Bendras apibūdinimas:
Studijų programos tikslas (-ai):
Pagrindinis Gyvūnų gerovės rezidentūros programos tikslas yra parengti veterinarijos gydytoją specialistą, turintį veterinarijos gydytojo–gyvūnų gerovės specialisto profesinę kvalifikaciją, ir gebantį taikyti įgytas žinias, įgūdžius ir gebėjimus praktiniame darbe.
Studijų rezultatai:
Studijų rezultatai:
1. Išugdyti specialistą, kuris būtų sąžiningas ir garbingas su gyvūnais bei jų savininkais, laikytųsi veterinarinės medicinos etikos normų, geros veterinarinės praktikos reikalavimų, būtų kritiškas kitų ir savo paties atžvilgiu, gebėtų užjausti gyvūną ir tinkamai komunikuoti su jo savininku, būtų kūrybingu ir iniciatyviu.
2. Rezidentūros programą baigęs rezidentas gebės: įvertinti savo kompetencijų ribas užtikrinant gyvūnų gerovę ir atliekant jos vertinimą bei gretutinėse specialybėse, ir, esant reikalui, kreiptis pagalbos; išmanyti naujus gyvūnų gerovės srityje naudojamus vertinimo metodus, greitai veikti skubių, ekstremalių situacijų sąlygomis ir prie jų prisitaikyti; veikti savarankiškai, spręsti problemas ir priimti sprendimus, bendrauti ir dirbti komandoje kartu su kitų sričių specialistais, organizuoti darbą ir planuoti darbo laiką.
3. Gebės: įvertinti gyvūnų gerovę reglamentuojančių teisės aktų sąryšį ir sistemą ES valstybėse ir Lietuvoje; analizuoti ir pritaikyti teisės aktus konkrečiose specifinių pažeidimų situacijose.
4. Gebės: įvertinti gyvūno nepriežiūrą taikant išorinį kūno ir vidinį kūno tyrimą; atlikti gyvūno kūne padarytų sužalojimų tyrimą; identifikuoti mechaninių, terminių, šautinių, fizinių veiksnių padarytus sužalojimus; atlikti ap(si)nuodijimų tyrimą; vertinti klinikinius, patomorfologinius pakitimus, paimti medžiagą toksikologiniams tyrimams; atlikti rastų pakitimų diferencinę diagnostiką.
5. Gebės: suorganizuoti ir koordinuoti darbus gyvūno gelbėjimo metu; veikti sklandžiai skubos reikalaujančiais atvejais ir situaciją aptarti su gyvūno savininku, globėju; parinkti efektyvias priemones, tame tarpe ir parankines, nestandartines neatidėliotinai pagalbai; atlikti neatidėliotinus gydomuosius palaikomuosius veiksmus; konsultuoti gyvūno šeimininką, kaip gyvūnui užtikrinti saugią aplinką, kaip išvengti stresorių veikimo, stresinių situacijų susidarymo.
6. Gebės: įvertinti gelbėjamo gyvūno fiziologinius poreikius, elgsenos ypatumus; užtikrinti sklandžią gyvūno adaptaciją pereinamuoju laikotarpiu, paleidimo į laisvę metu ar sugrąžinant gyvūną į įprastines jam gyvenimo sąlygas.
7. Gebės: įvertinti skerdyklų išplanavimą, konstrukcijos ir naudojamą įrangą svaiginimo ir skerdimo proceso metu; gyvulių mėsos gamybos technologiją; personalo kvalifikaciją, užtikrinti gyvūnų sveikatą ir gerovę iškrovimo metu iš transporto priemonės, judėjimą skerdykloje, gyvūnų apsvaiginimo ir nukraujinimo eigą ir efektyvumą; tinkamai įvertinti galvijų skerdenų sanitarinę kokybę.
8. Gebės: įvertinti gyvūnų gerovės pažeidimus transportavimo metu; parinkti tinkamiausią transportavimo būdą, transporto priemonę ir kitas su transportavimu susijusius priemones priklausomai nuo gyvūno rūšies, veislės, amžiaus; atpažinti gyvūnų gerovės pažeidimus pakrovimo ir iškrovimo metu iš įvairių transporto priemonių; priimti ir taikyti tolimesnius sprendimus, nustačius gyvūnų gerovės pažeidimus transportavimo metu.
9. Gebės: eliminuoti rizikos veiksnius gyvūnų bandomoje įmonėje, turinčius įtakos bandymo kokybei; atpažinti kenčiantį ar skausmą jaučiantį gyvūną bandymo metu naudojant skalę (0-2); pritaikyti analgezijos, anestezijos metodus; taikyti biologinio saugumo priemones bandymo metu ir žinoti bandomųjų gyvūnų sveikatos monitoringą, mikrobiologinį statusą pagal Skanbur-bk rekomendacijas; pagal reikalavimus pildyti bandymo projektui paraiškas leidimui su bandomaisiais gyvūnais gauti.
10. Gebės: įvertinti vandens kokybės parametrus, kurie yra svarbūs gyvūnų gerovei ir mokėti juos interpretuoti; nustatyti ištirpusio deguonies, amoniako, amonio kiekius vandenyje, vandens temperatūrą, pH; palyginti rodiklius su fiziologinėmis vandens gyvūnų normomis ir įvertinti gyvūnų gerovę.
11. Gebės: įvertinti gyvūnų augintinių konstituciją ir kondiciją; pritaikyti diagnostinius metodus ir įvairiomis sąlygomis įvertinti gyvūnų augintinių sveikatos būklę, laikymo vietos zoohigieninius rodiklius ir šėrimo raciono atitikmenį amžiui ir fiziologinei būklei, elgseną; atlikti socializacijos testą; nustatyti pakitusio elgesio priežastis ir konsultuoti kaip jas pašalinti; įvertinti gyvūnų augintinių gerovę įvairiose jų laikymo vietose.
12. Gebės: įvertinti ūkinių gyvūnų elgseną jos pokyčius ir naudoti kaip indikatorių gyvūnų gerovei vertinti; taikyti integruotas ūkinių gerovės vertinimo sistemas; savarankiškai identifikuoti objektyvius ūkinių gyvūnų gerovės kriterijus ir juos pritaikyti gyvūnų gerovės vertinimui.
13. Gebės: egzotiniams ir nelaisvėje laikomiems laukiniams gyvūnams atlikti diagnostines procedūras, rezultatų vertinimą ir interpretaciją; atlikti gyvūnų gerovės vertinimą, išsiaiškinti ir interpretuoti gyvūnų atsako požymius; sudaryti gyvūnų gerovės užtikrinimo planą; vertinti riziką gyvūno sveikatai ir taikyti tinkamas ir racionalias priemones šiai rizikai mažinti, taikyti infekcijų kontrolės priemones, įvertinti profesinių veiksmų riziką savo paties sveikatai ir imtis priemonių šios rizikos išvengti.
Mokymo ir mokymosi veiklos:
taikomi įvairūs mokymo ir mokymosi metodai: paskaitos, seminarai, konsultacijos, grupinės diskusijos su kitais veterinarijos gydytojais rezidentais. Kasdienės veiklos dienyno pildymas, įdomių atvejų pristatymas, naujausios literatūros apžvalga. Gebėjimai ir įgūdžiai įgyjami atliekant gyvūnų gerovės vertinimą ir analizuojant rezultatus, prižiūrint rezidento vadovui, dalyvaujant gyvūnų gerovės atvejų aptarimuose.
Studijų rezultatų vertinimo būdai:
dalyvavimas paskaitose, aktyvumas seminarų bei grupinių diskusijų metu žymimas atskirame žiniaraštyje.
Reikalaujama, kad pagal metinį paskaitų ir seminarų grafiką būtų atsiskaityta ne mažiau kaip 75 proc. visų teorinių užsiėmimų metu nagrinėjamų temų.
Nuolatinis vertinimas kas savaitę peržiūrint Kasdienės veiklos dienyną ir užduočių įvykdymą patvirtinant rezidentūros vadovo antspaudu. Individualių gyvūnų gerovės atvejų analizės ir pristatymo vertinimas savaitinių susirinkimų metu, tai atžymint Kasdienės veiklos dienyne ir patvirtinant rezidentūros vadovo antspaudu.
Rezidentūros bazės darbuotojų atsiliepimai (raštu laisva forma arba anketavimo principu) apie gydytojo rezidento veiklą dirbant savarankiškai kiekvieno ciklo pabaigoje. Atsiliepimai registruojami kaip priedai prie Kasdienės veiklos dienyno.
Atsiskaitymai žodžiu ir raštu vyksta kiekvieno ciklo arba kiekvienos ciklo temos pabaigoje. Atsiskaitymas raštu vyksta testo forma, pateikiami atviro ir uždaro tipo klausimai/užduotys, klinikinės situacijos, gyvūnų gerovės atvejai vertinimui. Vertinama pažymiu dešimtbalėje vertinimo sistemoje.
Sandara:
Studijų dalykai (moduliai), praktika:
Gyvūnų gerovės teisė ir teismo veterinarinė patologija – 15 ECTS
Gyvūnų augintinių, egzotinių gyvūnų gelbėjimas, neatidėliotina veterinarinė pagalba ir reabilitacija - 15 ETCS
Stambių gyvūnų gelbėjimas, neatidėliotina veterinarinė pagalba ir reabilitacija - 15 ETCS
Gyvūnų gerovė skerdimo metu – 9 ECTS
Gyvūnų gerovė transportavimo metu – 9 ECTS
Bandomųjų gyvūnų gerovė – 9 ECTS
Akvakultūros gyvūnų gerovė – 9 ECTS
Gyvūnų augintinių gerovė – 12 ECTS
Ūkinių gyvūnų gerovė – 18 ECTS
Egzotinių, laukinių, laikomų nelaisvėje, gyvūnų gerovė – 15 ECTS
Specializacijos:
Veterinarijos gydytojas–gyvūnų gerovės specialistas
Studento pasirinkimai:
Rezidentui studijų metu siūloma laisvai pasirinkti norimą studijuoti ciklą iš pasirenkamų disciplinų bloko (3 ECTS), tai: Ekspertinė veterinarinė toksikologija, Epidemiologija ir biosauga, Laukinių gyvūnų biologija ir pažinimas, Bendravimo psichologija ir įgūdžiai.
Studijų programos skiriamieji bruožai:
Ruošiami veterinarijos gydytojai, kurie turės gilesnes kompetencijas ir geresnius gebėjimus užtikrinant gyvūnų gerovę ir atliekant jos vertinimą.
Profesinės veiklos ir tolesnių studijų galimybės:
Profesinės veiklos galimybės:
Licencijuoti veterinarijos gydytojai–gyvūnų gerovės specialistai galės dirbti:
1.Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje ir jos teritoriniuose padaliniuose, kur vykdytų gyvūnų gerovės laikymosi kontrolę, inicijuotų naujus pasiūlymus tobulinant gyvūnų gerovės teisinį reglamentavimą.
2. Lietuvos Respublikos miestų ir rajonų savivaldybėse Aplinkos apsaugos skyriuose ir formuoti gyvūnų gerovės politiką.
3. Veterinarijos klinikose, žemės ūkio bendrovėse, privačiuose ūkiuose, kur dirbtų klinikinį veterinarinį darbą bei būtų atsakingi už tinkamos gyvūnų gerovės užtikrinimą.
4. Mokslinį–tiriamąjį bei pedagoginį darbą LSMU VA.
Taip pat jie gali kurti nevyriausybines gyvūnų globos organizacijas ir joms vadovauti.
Tolesnių studijų galimybės:
Besidominčiam mokslo naujovėmis ir siekiančiam aukštesnės mokslinės kvalifikacijos, veterinarijos gydytojo–gyvūnų gerovės specialisto profesinę kvalifikaciją turinčiam veterinarijos gydytojui gali būti sudaromos sąlygos studijuoti doktorantūroje.