Taikomoji matematika (anglų k. - Applied Mathematics)
Institucijos, teikiančios šią programą
Programos panašiais pavadinimais
Programos teikiančios tas pačias kvalifikacijas
Aprašymo santrauka
Studijų programos tikslas (-ai):
Suteikti matematikos, informatikos, inžinerijos ir ekonomikos mokslų žinių bei išugdyti gebėjimus, reikalingus sprendžiant techninių ir verslo sistemų analizės, sintezės, prognozavimo ir optimalaus valdymo uždavinius, sudarant šių sistemų matematinius modelius bei juos taikant įvairiomis sąlygomis, integruojant to taikymo įgūdžius su verslo ir vadybos pagrindais bei socialinių mokslų žiniomis.
Studijų programos aprašas: https://stojantiesiems.ktu.edu/programme/b-taikomoji-matematika/
Studijų rezultatai:
Žinios ir jų taikymas:
Geba mąstyti logiškai ir analitiškai, suprasti matematinius teiginius ir jų įrodymus, konstruoti naujų teiginių, susijusių su žinomais teiginiais, įrodymus, dirbti įvairiuose abstrakcijos lygmenyse ir komunikuoti matematine kalba.
Geba formuluoti realaus pasaulio problemas matematine kalba ir jų sprendimui parinkti tinkamus matematinius metodus.
Geba valdyti matematinius simbolius ir formalizmus: suprasti matematinę kalbą, matematinių simbolių vaidmenis, skaityti matematinį tekstą.
Geba įvertinti pagrindinių optimizavimo metodų panaudojimo galimybes, taikyti šiuos metodus praktikoje, interpretuoti optimizavimo rezultatus, vertinti paklaidas, priimti optimalius sprendimus, daryti pagrįstas išvadas.
Geba sudaryti algoritmus ir kompiuterines programas realaus pasaulio problemų modeliams realizuoti ir tirti, dirbti su duomenų bazėmis.
Geba analizuoti, apdoroti skaitmeninius vaizdus ir signalus, taikyti kokybinius ir kiekybinius rizikos analizės metodus, parinkti tinkamus gautų rezultatų vertinimo kriterijus ir suvokti daromų sprendimų pasekmes.
Geba analizuoti finansines sistemas, vertinti jų riziką, naudoti programines priemones matematiniams modeliams tirti.
Gebėjimai vykdyti tyrimus:
Geba nuosekliai paaiškinti pagrindinių matematikos sričių (algebros, matematinės analizės, geometrijos, diferencialinių lygčių, tikimybių teorijos ir statistikos) sąvokas, apibrėžimus, teoremas, jų įrodymus bei geba juos taikyti sprendžiant teorinius ir praktinius uždavinius.
Geba nuosekliai paaiškinti matematikos metodus, taikomus sistemų matematiniams modeliams sudaryti, matematinio modeliavimo principus bei jų taikymo galimybes ir geba juos taikyti tarpdalykinėse studijų ir profesinės veiklos srityse.
Geba nuosekliai paaiškinti skaitinius metodus, algoritmų ir programavimo paradigmų teorinius pagrindus bei jų taikymo galimybes matematiniams sistemų modeliams realizuoti ir tirti.
Geba nuosekliai paaiškinti matematikos programinės įrangos galimybes ir geba taikyti profesinėje veikloje.
Geba nuosekliai paaiškinti pagrindinius skaitmeninių vaizdų ir signalų analizės metodus bei apdorojimo priemones, riziką ir informacijos neapibrėžtumą.
Geba nuosekliai paaiškinti duomenų saugos analizės metodus ir jų praktinio panaudojimo galimybes.
Geba nuosekliai paaiškinti draudimo, finansų ir investicijų matematikos metodus bei jų taikymus versle.
Geba nuosekliai paaiškinti verslo sistemų matematinių modelių sudarymo ir jų analizavimo principus bei jų taikymą realiems uždaviniams spręsti.
Specialieji gebėjimai:
Geba rasti ir analizuoti literatūrą, rinkti duomenis iš nurodytų šaltinių, apdoroti ir analizuoti gautą informaciją taikydami įvairias informacines technologijas.
Geba taikyti matematikos metodus įvairiems analizuojamų objektų charakteristikų sąryšiams tirti.
Geba parinkti tinkamus duomenų analizės metodus, taikyti matematikos programinę įrangą, interpretuoti analizės rezultatus, apibendrinti ir pagrįsti išvadas.
Geba analizuoti realiojo pasaulio objektus (reiškinius, situacijas, procesus) matematinio modeliavimo kontekste, kokybiškai ir kiekybiškai apibūdinti bei vertinti.
Geba planuoti ir atlikti tyrimus pradedant problemos identifikavimu, formulavimu ir baigiant rezultatų vertinimu bei viešinimu.
Geba parinkti ir taikyti tinkamus matematinius modelius ir metodus realioms problemoms spręsti.
Geba sudaryti ir pagrįsti realiojo pasaulio objektų matematinius modelius, kritiškai analizuoti, lyginti ir vertinti modeliavimo rezultatus.
Ugdomi socialiniai ir asmeniniai gebėjimai:
Geba raštu ir žodžiu perteikti studijų ir pasirinktos veiklos srities žinias bei supratimą specialistams ir kitiems besimokantiesiems.
Geba savarankiškai mokytis ir tobulėti pasirinktose matematikos ir jos taikymų srityse bei planuoti mokymosi procesą, suvokia mokymosi visą gyvenimą svarbą.
Geba dirbti tarpdalykinėje komandoje, generuoti naujas idėjas ir integruoti žinias.
Geba kritiškai vertinti informaciją, savo veiklos rezultatus, profesijos naujoves, dalyvauti diskusijose ir tobulinti savo veiklą.
Geba imtis atsakomybės už savo veiklos kokybę ir jos vertinimą vadovaudamasis profesine etika ir pilietiškumu.
Geba organizuoti profesinę veiklą, planuoti laiką ir išteklius.
Geba vertinti savo veiklos ir jos rezultatų poveikį visuomeninei, ekonominei, kultūrinei raidai ir aplinkai.
Mokymo ir mokymosi veiklos:
Studijos apima auditorinį darbą (paskaitos, pratybos, laboratoriniai darbai, seminarai, išvykstamieji vizitai į įmones ir kita) ir savarankišką darbą, skirtą įsisavinti teorinę medžiagą, pasirengti auditoriniam darbui, tarpiniams ir galutiniams atsiskaitymams bei atlikti kitas veiklas. Kiekvieno studijų modulio studijos baigiamos studento žinių bei įgūdžių vertinimu – egzaminu arba kitu galutiniu atsiskaitymu, studijų programa baigiama baigiamuoju projektu ir jo gynimu.
Studijų rezultatų vertinimo būdai:
Taikoma studijų rezultatų kaupiamojo vertinimo sistema, leidžianti užtikrinti nuolatinį ir įtraukiantį studentų darbą viso studijų semestro metu, kai studijų modulio galutinį įvertinimą sudaro tarpinių atsiskaitymų ir galutinio atsiskaitymo pažymiai, juos padauginant iš svertinių koeficientų (procentinių dedamųjų) ir sandaugas susumuojant.
Studijų dalykai (moduliai):
Diskrečioji matematika, Geometrija, Matematikos studijų įvadas, Matematinė analizė 1, Matematinė analizė 2, Tiesinė algebra, Algebrinės struktūros, Diferencialinės lygtys, Matematinė analizė 3, Tikimybių teorija, Duomenų bazės, Klasikinė fizika, Matematikos programinė įranga, Matematinė statistika, Optimizavimo metodai, Duomenų analizė, Fizika 2, Mašininio mokymosi metodai, Skaitiniai metodai, Grafų teorija ir tinklų analizė, Produkto vystymo projektas, Atsitiktiniai procesai, Matematiniai sistemų modeliai, Bakalauro baigiamasis projektas, Profesinė praktika.
Specializacijos: Investicijų matematika, Matematiniai skaitmeninių vaizdų apdorojimo metodai, Blokų grandinės ir kriptografija, Diskrečiosios transformacijos, Kriptologija, Rizikos ir neapibrėžtumo analizė, Verslo sistemų rizikos analizės metodologija, Draudimo matematika, Duomenų sauga, Finansų rizikos valdymas, Neuroninių tinklų metodai, Veiklos analitika ir duomenų tyryba.
Alternatyvos: Diskrečiosios transformacijos, Veiklos analitika ir duomenų tyryba, Rizikos ir neapibrėžtumo analizė, Objektinio programavimo įvadas, Objektinio programavimo pagrindai 2, Objektinio programavimo pagrindai, Neuroninių tinklų metodai, Inžinerinė ekonomika, Informacinės technologijos 1, Finansų pagrindai, Duomenų sauga;
Filosofijos ir darnaus vystymosi alternatyvos: Darnus vystymasis, Medijų filosofija;
Užsienio kalbų alternatyvos (C1 lygis): Akademinė ir dalykinės srities komunikacija anglų kalba (C1 lygiu), Akademinė ir dalykinės srities komunikacija vokiečių kalba (C1 lygiu), Akademinė ir dalykinės srities komunikacija prancūzų kalba (C1 lygiu).
Studijų programos anotacija:
Absolventas turi matematikos, informatikos, inžinerijos, ekonomikos žinių ir gebėjimų, reikalingų techninių ir verslo sistemų analizės, sintezės, prognozavimo ir optimalaus valdymo uždaviniams spręsti. Geba sudaryti ir taikyti šių sistemų matematinius modelius, parinkti tinkamus matematinius metodus ir optimalius algoritmus realioms problemoms spręsti, interpretuoti gautus matematinio modelio tyrimo rezultatus.
Profesinės veiklos galimybės:
Absolventas gali dirbti sistemų analitiku, modeliavimo ir duomenų analizės specialistu, rinkos tyrėju, analitiku programuotoju, aktuaru (draudimo matematiku) bankuose, draudimo kompanijose, universitetuose, gamybos, logistikos, prekybos ir kitose įmonėse.
Tolesnių studijų galimybės:
Turi teisę stoti į antrosios pakopos studijas.