Programų sistemos (anglų k. - Software Systems)
Institucijos, teikiančios šią programą
Programos panašiais pavadinimais
Programos teikiančios tas pačias kvalifikacijas
Aprašymo santrauka
Studijų programos tikslas (-ai):
Išugdyti profesionalus, gebančius sistemingai kurti, tobulinti ir prižiūrėti programų sistemas, skirtas įvairioms sritims ir problemoms spręsti, taikant programų sistemų inžineriją.
Studijų programos aprašas: https://stojantiesiems.ktu.edu/programme/b-programu-sistemos/
Studijų rezultatai:
Žinios ir jų taikymas:
Geba nuosekliai paaiškinti pagrindinius faktus, sąvokas, teorijas ir matematinius metodus, susijusius su kompiuterių veikimu, technine ir programine įranga, jos savybėmis ir praktinio panaudojimo galimybėmis, informacijos ir duomenų apdorojimu, intelektualiu uždavinių sprendimu, kompiuterių komunikacija, tinklais, debesų kompiuterija ir kitais taikomaisiais sprendimais bei jų raida ir tendencijomis.
Geba nuosekliai paaiškinti uždavinių sprendimo ir programų sistemų veikimo algoritmų sudarymo ir analizės principus, programavimo paradigmas, kalbas ir technologijas, žmogaus ir kompiuterio sąveikos bei naudotojo sąsajos sudarymo principus, tipinius programų sistemų gyvavimo ciklo etapus ir jų įgyvendinimą, programų sistemų kūrimo ir priežiūros metodus, modelius ir priemones.
Geba nuosekliai paaiškinti programų sistemų ir atskirų komponentų, naudotojo sąsajos ir testavimo programų specifikavimą, projektavimą, testavimą ir dokumentavimą, programų sistemų inžinerijos valdymą, procesus, modelius, metodus ir priemones.
Geba nuosekliai paaiškinti, kaip verslo, pramoninis, ekonominis ir socialinis kontekstas veikia profesinės veiklos praktiką, apibrėžiamą etikos normomis ir reglamentuojamą teisiniais reikalavimais, įskaitant duomenų apsaugą, intelektinės nuosavybės teises, sutartis, gaminių saugos, atsakomybės ir kitus susijusius klausimus.
Geba taikyti informatikos mokslų žinias, įgyvendindamas programų sistemų gyvavimo ciklą, programuodamas išmaniuosius įrenginius, kurdamas arba tobulindamas saugias ir kitus aktualius kriterijus atitinkančias programų sistemas ar paslaugas, skirtas įvairioms sritims ir aktualioms problemoms spręsti.
Gebėjimai vykdyti tyrimus:
Geba apibūdinti programų sistemų studijų krypties profesinės veiklos problemą, pasiremdamas turima arba surasta informacija.
Geba paruošti informaciją ir duomenis, reikalingus aktualiai problemai išspręsti, programų sistemos naudotojų poreikiams apibūdinti ir programų sistemos ar paslaugos sukūrimo arba patobulinimo projektui įgyvendinti, remdamasis įvairiais šaltiniais.
Geba išanalizuoti informaciją ir duomenis, programų sistemos naudotojų poreikius, galimus problemos sprendimus ir programų sistemos veikimo algoritmus, reikalingus aktualiai problemai išspręsti ir programų sistemos ar paslaugos sukūrimo arba patobulinimo projektui įgyvendinti, remdamasis įvairiais kriterijais.
Geba padaryti išvadas apie tyrimo metu surinktus ir gautus duomenis, informaciją, rezultatus ir sukurtus sprendimus.
Specialieji gebėjimai:
Geba taikyti programų sistemų inžinerijos modelius, metodus, standartus, duomenų struktūras, programavimo paradigmas ir algoritmus, įvairias aplinkas ir priemones informacijai, duomenims ir programų sistemoms analizuoti, projektuoti, modeliuoti, programuoti, testuoti ir valdyti, intelektualiems uždaviniams spręsti, programų sistemų kūrimo ir priežiūros projektams įgyvendinti ir valdyti.
Geba pasirinkti tinkamus programų sistemų inžinerijos modelius, metodus, duomenų struktūras, uždavinio sprendimo algoritmus, programavimo paradigmas, aplinkas ir priemones informacijai, duomenimis ir programų sistemoms analizuoti, projektuoti, modeliuoti, programuoti, testuoti ir valdyti, programų sistemų kūrimo ir priežiūros projektams įgyvendinti ir valdyti.
Geba sumodeliuoti funkcinius ir nefunkcinius reikalavimus programų sistemai ar paslaugai pagal naudotojų poreikių analizės duomenis.
Geba suprojektuoti programų sistemos architektūrą, atskirus komponentus, veikimo ir uždavinio sprendimo algoritmus, naudotojo sąsają ir testavimo programas pagal programų sistemai keliamus funkcinius ir nefunkcinius reikalavimus.
Geba metodiškai parengti specifikaciją, projektą ir kitą dokumentaciją, reikalingą programų sistemai ar paslaugai įgyvendinti, įdiegti, naudoti, administruoti ir plėtoti.
Geba įgyvendinti saugią, naudotojų poreikius ir kitus aktualius kriterijus bei projektinę dokumentaciją atitinkančią, programų sistemą ar paslaugą, skirtą aktualiai problemai spręsti.
Geba įvertinti programų sistemos, atskirų jos komponentų ir naudotojo sąsajos kokybę, naudodamas testus ir testavimo programas.
Socialiniai gebėjimai:
Geba efektyviai ir profesionaliai komunikuoti lietuvių ir bent viena užsienio kalba su įvairiomis auditorijomis, įvairiais būdais ir priemonėmis.
Geba efektyviai dirbti komandose pagal profesinius, etikos ir socialinės atsakomybės principus ir taisykles, programų sistemų inžinerijos valdyme taikomais būdais.
Asmeniniai gebėjimai:
Geba savarankiškai ir sistemingai mokytis, siekdamas nuolat tobulėti profesinėje veikloje.
Geba savarankiškai, sistemingai ir atsakingai dirbti, imdamasis iniciatyvos, laikydamasis darbo plano ir įsipareigojimų.
Geba demonstruoti kūrybingumą, spręsdamas profesinės veiklos uždavinius ir problemas, kylančias kuriant arba tobulinant programų sistemas ar paslaugas.
Mokymo ir mokymosi veiklos:
Studijos apima auditorinį darbą (paskaitos, pratybos, laboratoriniai darbai, konsultaciniai seminarai, išvykstamieji vizitai į įmones ir kita) ir savarankišką darbą, skirtą įsisavinti teorinę medžiagą, pasirengti auditoriniam darbui, tarpiniams ir galutiniams atsiskaitymams bei atlikti kitas veiklas. Kiekvieno studijų modulio studijos baigiamos studento žinių bei įgūdžių vertinimu – egzaminu arba kitu galutiniu atsiskaitymu, studijų programa baigiama baigiamuoju projektu ir jo gynimu.
Studijų rezultatų vertinimo būdai:
Taikoma studijų rezultatų kaupiamojo vertinimo sistema, leidžianti užtikrinti nuolatinį ir įtraukiantį studentų darbą viso studijų semestro metu, kai studijų modulio galutinį įvertinimą sudaro tarpinių atsiskaitymų ir galutinio atsiskaitymo pažymiai, juos padauginant iš svertinių koeficientų (procentinių dedamųjų) ir sandaugas susumuojant.
Studijų dalykai (moduliai):
AInformatikos studijų įvadas, Kompiuterinė grafika, Matematika 1, Objektinis programavimas 1, Fizika 1, Matematika 2, Objektinis programavimas 2, Skaitmeninės logikos pradmenys, Akademinė ir dalykinės srities komunikacija anglų kalba (C1 lygiu), Diskrečiosios struktūros, Duomenų struktūros, Kompiuterių architektūra, Tikimybių teorija ir statistika, Algoritmų sudarymas ir analizė, Duomenų bazės, Operacinės sistemos, Programų sistemų inžinerija, Programų sistemų testavimas, Informacinių sistemų pagrindai, Kompiuterių tinklai ir internetinės technologijos, Lygiagretusis programavimas, Skaitiniai metodai ir algoritmai, Produkto vystymo projektas, Programų sistemų analizės ir projektavimo įrankiai, Objektinis programų projektavimas, Programavimo kalbų teorija, Bakalauro baigiamasis projektas, Profesinė praktika.
Alternatyvos: Intelektikos pagrindai, Žmogaus-kompiuterio sąsajos projektavimas, Saityno taikomųjų programų projektavimas, Robotų programavimo technologijos, Optimizavimo metodai; Filosofijos ir darnaus vystymosi alternatyvos: Darnus vystymasis, Medijų filosofija; Socioekonominės aplinkos pažinimo alternatyvos: Darni socialinė raida, Inžinerinė ekonomika.
Studijų programos anotacija:
Absolventas turi esminių matematikos, fizikos, ekonomikos, teisės ir kompiuterių mokslo pagrindų, programavimo kalbų, duomenų bazių ir interneto technologijų žinių, geba konstruoti ir analizuoti algoritmus, laisvai programuoti struktūrinio ir objektinio programavimo kalbomis, testuoti ir derinti programas, atlikti programos kokybės tyrimus, spręsti lygiagretaus programavimo ir robotų programavimo užduotis, projektuoti verslo ir saityno taikomųjų programų sistemas, savarankiškai planuoti ir vykdyti projektus, atlikti kompiuterių sistemų projektavimo poreikių analizę, specifikavimą, suprojektuoti architektūrą, duomenų bazę, įgyvendinti programų sistemą, dokumentuoti, naudotis projektavimo automatizavimo įrankiais. Pasirengęs dirbti grupėje, mokytis visą gyvenimą ir savarankiškai įsisavinti naujas informacines technologijas.
Profesinės veiklos galimybės:
Absolventas gali dirbti individualiai, nuotoliniu būdu ar įmonėse ir organizacijose kompiuterių sistemų projektuotojo, programuotojo, testuotojo ir tinklo administratoriaus darbą, specifikuoti reikalavimus, kurti saityno programas, diegti ir prižiūrėti programų sistemas, vadovauti projektams.
Tolesnių studijų galimybės:
Turi teisę stoti į antrosios pakopos studijas.