Contact Us Pastebėjote neatitikimą Share Forumas Įeiti Žinynas

Naujienos

Paskelbti šalies universitetų reitingai: aiškus ryškus lyderis, o kokia autsaiderių ateitis?

Tema ir potemė: Aktualijos

universitetai.jpg

Naujame šalies valstybinių aukštųjų mokyklų reitinge, kaip ir pernykščiame, pirmauja Vilniaus universitetas (VU). Trečiadienį žurnalas „Reitingai" pristatė dešimt skirtingų švietimo bei aukštojo mokslo institucijų reitingų ir vertinimų.

Geriausių universitetų sąrašas atrodo taip: 

1. Vilniaus universitetas, 68,27 taško (pernai jis taip pat buvo pirmas)

2. Kauno technologijos universitetas, 59,91 taško (pernai jis 2–3 vieta dalijosi su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu)

3. Vytauto Didžiojo universitetas, 54,1 taško (pernai jis buvo kiek žemiau: 4–5 vieta dalijosi su Vilniaus Gedimino technikos universitetu)

Privačių universitetų pozicijos trečius metus lieka nepakitusios:

1. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, 55,12 taško

2. LCC Tarptautinis universitetas, 34,29 taško

3. Europos humanitarinis universitetas, 32,94 taško

Universitetai vertinti pagal 56 skirtingus parametrus.

Gabiausi gimnazistai pernai dažniausiai rinkosi: Vilniaus universitetą, Kauno technologijos universitetą, Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, Vilniaus dailės akademiją.

Labiausiai studijomis, dėstymu ir mokslo bazės gerove patenkinti: Kauno technologijos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus universiteto, Šiaulių universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, LCC tarptautinio universiteto, ISM bei Balstogės universiteto filialo studentai.

Tiesa, akivaizdu, kad iš esmės visų universitetų studentai yra nepatenkinti akademiniu (ne)sąžiningumu, plagijavimu ir „copy paste" kultūra, pastebima aukštosiose mokyklose. Už šiuos pokriterijus daugelio universitetų studentai sociologams sakė, kad savo universitetui rašytų tik apie 3 balus dešimtbalėje sistemoje.

Valstybinių kolegijų reitingo geriausiųjų trejetuke yra pokyčių:

1. Vilniaus kolegija (surinko daugiau kaip 62 taškus iš galimų 100 taškų)

2. Kauno kolegija (57,95 taško)

3. Kauno technikos kolegija (surinko daugiau kaip 56 taškus ir į ketvirtą vietą išstūmė pernai trečioje vietoje buvusią Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą)

O štai nevalstybinių kolegijų reitinge, kaip ir pernai, pirmauja:

1. Vilniaus dizaino kolegija, surinkusi 62,6 taško

2. Vilniaus verslo kolegija, surinkusi 53,6 taško (beje, pernai ši kolegija buvo ketvirta)

3. Šv. Ignaco Lojolos kolegija, surinkusi 51,3 taško iš galimų surinkti 100 taškų

„Reitingų" vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas teigia, kad aukštosiose mokyklose vyksta iš tiesų reikšmingos permainos. Tačiau netrūksta tuo nepatenkintų žmonių. O kritikuoti reformas yra lengva dėl vėluojančių studijų programų paskelbimo, akreditavimo procesų.

„Patys reformuotojai užsidėjo kritikos akinius, jie sako, kad krinta studentų bei dėstytojų lygis. Mes su tuo nesutinkame. Dėstytojai džiaugiasi, kad kyla studentų lygis, nebereikia kamšyti mokyklų sprangų. Dėstytojai dirba atsidavę, sąlygos yra puikios. Bet žinia transliuojama kitokia, taip kalba reformų vykdytojai. Manome, kad dėl to šiemet padaugės išvykstančių studijuoti į užsienį, taip skatinama emigracija", – sakė G. Sarafinas.

Žurnalas „Reitingai" taip pat vertina ir geriausias šalies mokyklas. 

Geriausios mokinius atsirenkančios mokyklos yra:

1. Vilniaus licėjus (pernai buvo 1 vietoje)

2. Vilniaus jėzuitų gimnazija (pernai buvo 3 vietoje)

3. KTU gimnazija (pernai buvo 2-a)

Iš viso vertinta 10 gimnazijų, kurios turi teisę atsirinkti mokinius, o dar dvi šią teisę gavo šiais metais.

Geriausios mokyklos, nevykdančios mokinių atrankų:

1. Klaipėdos licėjus (pernai užėmė 1 vietą)

2. Panevėžio J. Balčikonio gimnazija (pernai buvo 2-a)

3. Vilniaus Š. Aleichemo ORT gimnazija (pernai buvo 7-oje vietoje).

Iš viso buvo vertinta 360 gimnazijų, kurios nevykdo mokinių atrankų.

Mokiniai priversti samdytis korepetitorius

Mokinių pasiekimai negerėja jau dešimt metų. 36 proc. mokinių yra priversti samdytis korepetitorius, tai parodo nepasitikėjimą švietimo sistema. Gera žinia ta, kad per pastarąjį dešimtmetį švietimo finansavimas išaugo 53 proc. 

„Švietimo ir mokslo ministerija dėl dabartinės situacijos kaltina savivaldybes, o merai sako, kad dėl vaikų stengiasi, tvarko mokyklas, sąlygas. Bet jie neturi supratimo, kaip vaikus mokyti matematikos, informatikos ar chemijos", – sako G. Sarafinas.

Jo teigimu, kaltos yra ne tik savivaldybės, bet ir mokyklų direktoriai bei mokytojai, kurie neprisiima atsakomybės už mokinių pasiekimus.

„Kaip mokinys mokosi, nuo to direktoriui nei šilta, nei šalta. Atsakomybę turi prisiimti Ugdymo plėtotės centras. Jam tenka milžiniška atsakomybė, su kuria jis nesusitvarko. Jis atsakingas už tai, kaip vaikai mokomi, už mokytojų kvalifikacijos kelimą, už vadovėlių turinį bei kokybę. Ten išvis dykuma. Bendras vaizdas liūdnas", – sakė „Reitingų" vyriausiasis redaktorius.


www.alfa.lt 

https://www.alfa.lt/straipsnis/50288428/paskelbti-salies-universitetu-reitingai-aiskus-ryskus-lyderis-o-kokia-autsaideriu-ateitis​